Lovis Corinth, pentru Gert și Uwe Tobias

Gert și Uwe Tobias. Foto: Veronica Kirchner
Frații Gert și Uwe Tobias (născuți în 1973, în Brașov, care trăiesc în Köln de la vârsta de 12 ani) au primit ieri seară in Regensburg premiul Lovis Corinth, premiu dedicat artelor vizuale cu legături culturale est-europene.
Gemenii Gert și Uwe Tobias care, nu este un lucru des în lumea artei. semnează împreună operele de artă sunt renumiți pentru arta xilogravurii în culoare.

Foto: Veronica Kirchner
Kunstforum Ostdeutsch Galerie Regensburg este unic în Germania pentru faptul că promovează artiști din regiunile est-europene. În expoziția din muzeul din Regensburg sunt, pe lângă lucrări noi în tehnica gravurii în lemn, a colajului, și lucrări din expoziția Come and See Before the Tourists Will Do – The Mystery of Transylvania, de la Galerie Michael Janssen din Köln din 2004, prin care au devenit cunoscuți internațional.
Cu ocazia expoziției Gert & Uwe Tobias de la Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg a apărut și un catalog.

Veronica Kirchner. Foto: Arhivă personală
În 2016 un alt artist de origine română primea premiul, respectiv Daniel Spoerri (1930, Galați – 2024, Viena).
Expoziția poate fi văzută la Kunstforum Ostdeusche Galerie Regensburg, singurul muzeu dedicat artei din estul Europei, până în data de 27 septembrie.
Urmăriți Puterea a Cincea și pe Google News









