Nicole Kidman și Danaida lui Brâncuși

Sursă foto: Youtube

Nicole Kidman face reclamă sculpturii Danaïde a lui Constantin Brâncuși pentru licitația de la galeriile Christie’s, din 18 mai.

 

În film Nicole Kidman intră în galeriile Christie’s din Rockefeller Center, într-o încăpere se află sculptura, actrița începe un dans în jurul ei, privind-o din toate unghiurile, în fundal sunt flash-uri cu imagini din istoria artei – identific și una dintre imaginile inedite pe care le-am descoperit eu în retrospectiva lui Brâncuși de la Nationalgalerie din Berlin, și anume aceea când Lee Miller descoperă Prințesa X filmată de Man Ray. Muzica din scurtul film de Christie’s este Golden Years, de David Bowie.

Sculptura Danaïde, realizată în jurul anului 1913, este estimată la 100 de milioane de dolari. Una dintre versiuni poate fi admirată în expoziția din Berlin.


Google News icon  Urmăriți Puterea a Cincea și pe Google News


Alte articole ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.