Secretele „Femeii în roșu”, incluse în „Harta secretă a Timișoarei”
Un nou film documentar din seria Timișoara. Hartă secretă: oameni și locuri, coordonată de Adriana Babeți, (In)amicii publici, care dezvăluie aventura celebrei „femei în roșu” din Banat, va fi proiectat în 10 martie, la Cinema Timiș.
Documentarul (In)amicii publici dezvăluie cu suspans și mister, cu melancolie și umor, aventura celebrei „femei în roșu” din Banat, cea care l-a predat FBI-ului pe, la un moment dat, inamicul public nr.1 al Americii, John Dillinger. Acest nou episod din Harta secretă dezvăluie nu doar adevărata poveste a acestei femei, Ana Cumpănaș (1889-1947), din Comloșu Mare, devenită în SUA Anna Sage, ci și adevărata istorie a romanului Femeia în roșu, scris la Timișoara de trei autori: Adriana Babeți, Mircea Mihăieș și Mircea Nedeleciu.
„De-o vreme, Adriana s-a reinventat ca autor de filme documentare. Urmăresc de la distanță, cu amuzament, inepuizabila ei epopee, ajunsă la al doisprezecelea cânt. Și-a alcătuit o echipă de tineri cineaști care o urmează în transă, fanatizați de energia ei debordantă. Orice trece prin mintea distinsei comparatiste e transpus în imagine de acești flăcăi taciturni ce par să nu aibă alt scop în viață decât să urmeze curbele imprevizibile ale gândirii Micului Napoleon ce gesticulează abundent și vorbește în șarade. Habar n-am cum din contorsiunile și piruetele ca de prâsnel iese, finalmente, ceva logic, armonios și neapărat înduioșător. Haosul se convertește în spirit geometric și mișcările browniene în unde concentrice în care vibrează o pasiune născută din inteligență. Nici de data asta n-a fost altfel. Deși eram decis să rezist eroic, până la urmă șantajul emoțional și-a făcut efectul. Epuizându-și argumentele, Adriana a schimbat brusc tonul, care din ademenitor a devenit casant: «Auzi, știu că nu ești dispus să faci nimic pentru mine sau pentru tine. Dar fă-o pentru Șefu.» Adică pentru Mircea Nedelciu, pe care îl poreclisem așa pe când scriam, în vara lui 1986, «Femeia în roșu». Discuția s-a încheiat cu o capitulare pe care n-o anunța nimic”, descrie Mircea Mihăieș, în articolul „La Lunga! La Lunga!”, momentul în care a intrat în rol pentru acest documentar inclus în Harta secretă a Timișoarei.
Proiecția documentarului (In)amicii publici va avea loc duminică, 10 martie, de la ora 17, la Cinema Timiș și va fi urmată de un dialog cu scriitorii Adriana Babeți și Mircea Mihăieș și cu elevul David Secoșan. Intrarea este liberă, pe bază de rezervare, în limita locurilor disponibile.
Romanul Femeia în roșu, scris în 1988, a fost retras din tipografie, cu interdicția de a fi publicat. A fost tipărit abia în 1990 de Editura Cartea Românească, primind Premiul Uniunii Scriitorilor pentru proză (1991). Ulterior a fost reeditat în 1997 și 1998 de Editura ALL, apoi de Polirom, în anii 2003, 2008 și 2011. În 1996‑1997 a fost ecranizat de regizorul Mircea Veroiu, iar în 1998 a fost dramatizat de Cătălina Buzoianu, spectacolul fiind jucat pe scena Teatrului Național din Timișoara.
Timișoara. Harta secretă: oameni și locuri este un proiect comun al Casei de Cultură a Municipiului Timișoara și al Universității de Vest din Timișoara, fiind finanțat de Primăria Municipiului Timișoara prin Casa de Cultură a Municipiului Timișoara. Din echipa Hărţii secrete mai fac parte Cristi Văduva, Uțu Pascu, Țuțu și Silvia Hrin, Titus Muntean şi Alex Condrache.
Proiectul a făcut parte din Programul cultural național Timișoara – Capitală Europeană a Culturii în anul 2023 și a fost finanțat prin programul Inside Timișoara 2023, derulat de Centrul de Proiecte al Municipiului Timișoara, cu sume alocate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Culturii.
Recomandări de lectură:
Urmăriți Puterea a Cincea și pe Google News











Un comentariu
[…] Secretele „Femeii în roșu”, incluse în „Harta secretă a Timișoarei” […]